Betoniniai HAUS blokeliai A , A+, A++ energinio naudingumo klasės pastatams

 

Haus blokeliai a+ namui

Haus blokeliai a+ namui

didėjant namų energiniam efektyvumui keičiasi ir išorinių sienų konstrukcija: didėja sienos šiluminė varža, sandarumas. Namo šiltinimo vaidmuo iš esmės perkeliamas naudojamai šiltinimo sistemai, o pagrindinei konstrukcijai keliami sandarumo, tvirtumo ir šilumos inercijos reikalavimai. Dėl šių priežasčių betoniniai HAUS blokeliai tampa vis patrauklesni tiek užsakovams, tiek architektams. Kodėl?

Reikalavimai aukštos energinio naudingumo klasės namų išorinėms sienoms

Lietuvoje naujai statomų pastatų, kuriems prašymas išduoti leidimą statyti naują statinį, o kai statybą leidžiantys dokumentai neprivalomi – statybos darbai pradėti, po 2016 m. lapkričio 1 d., energinio naudingumo klasė turi būti ne žemesnė kaip A. Nuo 2018 m. sausio 01 d. bus privaloma A+, o nuo 2021 m. sausio 01 d. – A++ klasė.

Pagrindiniai reikalavimai energiškai efektyvių A , A+, A++ klasės namų konstrukcijoms, skirti jų formai ir apšiltinimo kokybei:

  1. Patariama pasirinkti paprastą, kompaktišką namo konstrukciją, nes kiekviena išsikišusi pastato dalis didina energijos nuostolius;
  2. Didinti pastato išorinių atitvarų (sienų, stogo, perdangų) šiluminės izoliacijos sluoksnį arba gerinti šio apšiltinimo sluoksnio šiluminius parametrus išlaikant tą patį jo storį;
  3. Užtikrinti pastato sandarumą, panaikinti arba sumažinti iki minimumo šiluminius tiltelius. Statybos, montavimo darbai turi būti atlikti kokybiškai, tinkamai sumontuoti langai, vitrinos, konstrukcijų sujungimai, kampai.

Norint pastatyti energetiškai efektyvų namą nebūtina, kad visos namo statybinės medžiagos turėtų maksimaliai „geriausias“ šilumos laidumo charakteristikas. Svarbiausia energiškai efektyvaus namo statybos sąvoka – suderinamumas, nes vienos medžiagos papildo ir dubliuoja kitas, tad tą pačią energinę klasę galima pasiekti žymiai mažesnėmis sąnaudomis.

Mūrinių namo išorinių sienų charakteristikos ir jų reikšmė

Lietuvoje Statybos techninis reglamentas STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ A klasės gyvenamųjų namų sienoms nustato, kad šiluminė varža turi būti ne mažiau kaip R=8,33 m2K/W. Dažniausiai naudojamų mūro blokelių šiluminė varža R sudaro nuo 0,25 iki 1,5 m2K/W. Trūkstama varža 6,5-8 m2K/W pasiekiama parenkant atitinkamo storio šilumos izoliacinę medžiagą.

Sprendžiant energetiškai efektyvių namų išorinių sienų šilumos savybės, aiškiai matosi, kad sienos šiluminę varžą pagrinde sudaro šilumos izoliuojanti medžiaga (mineralinė vata, putų polistirolas ir kt.), o ne mūras. Praktika parodo, kad žymiai pigiau ir efektyviau yra panaudoti plonesnį blokelį ir storesnį sluoksni šilumą izoliuojančios medžiagos.

Kaip taisyklė pasirenkant tradicines šiltinimo medžiagas akmens vatą arba polistireninį putplastį, energiškai efektyvių A, A+, A++ klasės namų sienos šilumos izoliacijos sluoksnis svyruos nuo 300 iki 400 mm. Norint sumažinti išorinės sienos storį galima rinktis inovatyvias šiltinimo medžiagas, tokias kaip poliuretanas. Tokiu atveju šiltinimo sluoksnis mažėja apytikriai iki 200 mm.

Pavadinimas Energetinio naudingumo klasės
A A+ A++
Putų polistirolio NEOPORAS fasadinis EPS 70, mm 270 300 330
Mineralinė vata PAROC eXtra, mm 300 330 360
Standžių poliizocianurato putų PIR plokštės, mm 200 220 240

Ne ką mažiau svarbus išorinės namo sienos šiltinimo klausimas – sandarumas. Gerai apšiltintos energiškai efektyvių namų sienos turi būti ypač sandarios, kitokiu atveju šiluma bus prarandama per nesandarumus. A, A+ ir A++ energinio naudingumo klasių namų sandarumas turi būti išmatuotas. Sandarumas matuojamas baigtame statyti pastate prieš atliekant pastato energinio naudingumo sertifikavimą.

Nuo blokelio tankio priklauso ir šiluminė inercija. Šiluminė inercija – tai gebėjimas kuo ilgiau išlaikyti pastovią kambario temperatūrą, neatsižvelgiant į lauko temperatūros svyravimus. Kuo blokelis tankesnis, tuo šiluminė inercija didesnė: žiemą ne taip greitai atvėsta kambariai, o vasarą ne taip greitai prikaista. Šiuo atveju betoniniai blokeliai pasižymi puikiomis šiluminės inercijos savybėmis.

Namo sienų ilgaamžiškumą apsprendžia ir blokelių atsparumo šalčiui markė, kuri reiškia, kad po tam tikro laiko sienos  tvirtumas nepasikeis: jei atsparumo šalčiui markė F50, konstrukcijos ilgaamžiškumo trukmė apie 100 metų, jei F25 – apie 25 metus. Betoninių HAUS blokelių atsparumo šalčiui markė – F50.

Esant didelei įvairovei mūrinių konstrukcijų bei šilumą izoliuojančių sistemų, mano nuomone, vieni iš svarbiausių kriterijų yra laikomoji galia bei panaudojimo galimybės. Galimybė panaudoti medžiaga tiek paprastose tiek sudėtingose situacijose, todėl konstrukcijos šilumos laidumo koeficientas nėra pagrindinis kriterijus, energetinio naudingumo klausimai sprendžiami šilumos izoliacinių sistemų pagalba. Privalumas, tai aiškios bei suprantamos medžiagos mechaninės bei fizinės savybės, todėl viena svarbiausių ir paprasčiausių, bet ne prasčiausių šiuolaikinėje statyboje naudojamų medžiagų yra betonas.

Man kaip asociacijos prezidentui, taip pat, labai svarbus gamintojo požiūris į statinių konstruktorius. UAB „Vilniaus betono gaminiai“ pirmieji rinkoje žengė bei prisidėjo prie statinio informacinio modelio įgyvendinimo. Dar 2015 metų pradžioje buvo sukurti Trimble Tekla Structure parametriniai komponentai. VBG pagalba detalumas buvo perkeltas į kitą lygmenį, modeliavimas atliekamas naudojant pavienius blokelius, tai didelė nauda ne tik projektuotojams, bet statybinikams bei užsakovams, juk tiksliai žinome vienetų skaičių!!!

Betoniniai HAUS blokeliai A , A+, A++ energinio naudingumo klasės pastatams

Visomis aukščiau minėtomis savybėmis pasižymi betoniniai HAUB blokeliai. Namo išorinėms sienoms yra naudojami 200 mm pločio blokeliai SM6 ar S6. Šių blokelių siena yra tvirta, sandari, geba išlaikyti per dieną susikaupusią šilumą ir atiduoti ją namui nakties metu.

Betoniniai HAUS blokeliai taip pat pasižymi ir kitais privalumais:

  • platus asortimentas: laikančioms ir nelaikančioms sienoms, pertvaroms, kolonoms, kt.;
  • aukšta kokybė ir palyginti nedidelė kaina;
  • betonas – nedegi ir nepūvanti medžiaga;
  • greitas ir tikslus montavimas;
  • atsparumas drėgmei;
  • patikima garso izoliacija (iki 58 dB)‘
  • tuščiaviduriuose blokeliuose lengva įrengti namo inžinerines komunikacijas.
Call Now Button